Wpisy z kategorii ‘Historyczny’

Kleopatra

10 października 2015, w kategorii Historyczny

Kleopatra „Kleopatra” jest najdroższym w historii filmem. „Kleopatra” z tysiąc dziewięćset sześćdziesiątego trzeciego roku to film, który ówczesnych widzów dosłownie rzucił na kolana rozmachem, z jakim został zrobiony. Na widzach współczesnych nie robi to już jakiegoś specjalnego wrażenia – od tamtych lat stosowane w kinie techniki bardzo się rozwinęły. Przyznać „Kleopatrze” jednakże należy, iż jest to produkcja nadal bardzo chętnie oglądana. Wyreżyserował ją Darryl F. Zanuck. Tytułową rolę zagrała Elizabeth Taylor będąca wówczas u szczytu sławy. W postać Juliusza Cezara wcielił się Rex Harrison, natomiast Marka Antoniusza zagrał Richard Burton. Jak wiadomo, Taylor oraz Burtona łączyło bardzo namiętne i gorące uczucie – dwukrotnie byli małżeństwem. Koszt produkcji tego filmu był ogromny, do tej pory żadna produkcja nie pobiła tego rekordu. Niegdyś mówiono, że poniósł finansową klęskę, co jednak nie do końca było prawdą. Film zarobił na siebie, ale nie od razu – dopiero po wielu latach. Przy kręceniu obrazu wykorzystano niezliczone ilości statystów.

Western

25 września 2015, w kategorii Historyczny

Western Western, to typowy gatunek filmu kowbojskiego. Pokazuje nam, jak żyli ludzie na dzikim zachodzie. Przeważnie występują w takim filmie kowboje, obowiązkowo musi być szeryf z gwiazdą .Często jest też wątek miłosny. gdzie dzielny kowboj bije się z drugim kowbojem, by ratować swoją ukochaną kobietę z rąk oprawcy. W takim filmie musi być też strzelanina, bicie się kowbojów, nie rzadko w błocie, zabijanie, samosąd, pędzenie bydła przez setki kilometrów. Szeryf ma zawsze za zadanie by z miasteczka wyganiać obcych przybyszów, którzy szukają zaczepki i bójki, zabijając przy tym, niejednego spokojnego obywatela miasteczka. Ale, co to byłby za western, gdyby nie było tam czerwonoskórych Indian, którzy żyją w rezerwatach. Bardzo często dochodzi w westernie do sporów i bitw między Indianami, a „białymi” na różnym tle. Nierzadko, reżyser pokazuje w takim westernie, życie i różne obrzędy indiańskie, ich zwyczaje, a także ich codzienne, zwyczajne życie. I taki jest właśnie jest western. Bardzo lubię ten gatunek filmu. Jako dziecko, starałam się nigdy nie przegapić żadnego westernu, a nie było ich zbyt wiele.

Siergiej Łukjanienko

24 września 2015, w kategorii Historyczny

Siergiej Łukjanienko Siergiej Łukjanienko to obok braci Strugackich najsłynniejszy i najlepszy rosyjski autor fantasy/sf. Jego styl jest wyjątkowy – zagłębia się w dokładne i interesujące opisy, pozwala czytelnikowi na wymyślne spekulacje, fabuła jego książek zaskakuje, sprawia, że bez problemu możemy się „zżyć” z bohaterami. Postacie w jego historiach są przemyślane, posiadają wspaniale zarysowany portret psychologiczny i „żyją”. Charakterystyczną cechą autora jest pisanie w seriach – dwie najpopularniejsze serie to bezwątpienia Nocny Patrol oraz najnowsza (i moim zdaniem najlepsza) seria o Kiryle o czym później. Łukjanienko zawsze utrzymuje typowy dla swej osoby, mroczny klimat i każda „seria książek” obfituje w wyjątkowy, wykreowany przez autora, wyjątkowy świat (bądź też światy). Trochę nowocześniejszy styl oraz dobre pióro sprawia że jest zdecydowanie bardziej rozchwytywany i o wiele bardziej popularny od braci Strugackich zapewniając sobie mocne miejsce w samej czołówce najlepszych fantastów nie tylko rosyjskich ale także światowych.

Przeminęło z wiatrem

14 września 2015, w kategorii Dramat, Historyczny

Przeminęło z wiatrem „Przeminęło z wiatrem” uznano za romans wszechczasów. „Przeminęło z wiatrem” to niewątpliwe klasyka, jeżeli chodzi o światowe kino. Film ten powstał w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku. Za kamerą stanął Victor Fleming. W rolę Rhetta Butlera wcielił się Clark Gable, natomiast Scarlet O’Harę zagrała Vivien Leigh. Obraz powstał na podstawie powieści pod tym samym tytułem i został nagrodzony aż dziesięcioma statuetkami Akademii Filmowej – czyli prestiżowymi Oscarami. Gdyby chcieć pokusić się o przeliczenie na dzisiejszą wartość dolara dochód, jaki przyniósł, wyszłaby kwota mocno przekraczająca dwa miliardy dolarów. Jak do tej pory, żaden inny film nie przyniósł takich zysków. I choć liczy sobie już ponad sześćdziesiąt lat, do dziś jest jedną z najchętniej oglądanych produkcji – wzrusza współczesnych widzów tak samo, jak i kiedyś. Wielu filmowych krytyków ogłosiło „Przeminęło z wiatrem” romansem wszechczasów – zdanie te podzielają również wielbiciele. Nakręcona została także jego kontynuacja, ale już nie tak popularna oraz lubiana.

Film przygodowy

18 sierpnia 2015, w kategorii Historyczny

Film przygodowy Filmy przygodowe raczej są przeznaczone dla osób powyżej 12 roku życia. Mogą oczywiście oglądać je osoby młodsze, ale wtedy nie do końca mogą zrozumieć o co chodzi. Filmy przygodowe należą do tych które są dość ciepłe. Mam tutaj na myśli fakt że ogląda się je ze spokojem, podziwiając samą scenerię i piękne nakręcone krajobrazy, najczęściej w miejscach niedostępnych dla zwykłych ludzi bądź w odległych egzotycznych miejscach. Często w filmach przygodowych powtarza się motyw walki dobra ze złem, zawsze jest jakiś Zły Pan który chce zawładnąć światem, a przeciwko niemu, czasem z przypadku, czasem z wyboru ale zawsze filmy przygodowe dobrze się kończą, przy czym to dobro wygrywa ze złem, główny bohater zakochuje się i to ze wzajemnością w pięknej towarzyszce która mu pomaga przy wykonaniu zadania. Filmy takie naprawdę bardzo miło się ogląda, może nie są one jakoś nadto wartościowe, ale czasami fajnie jest się tak wyluzować i zrelaksować po obejrzeniu innych okropnych filmów, bądź innych słabych produkcji. Oby tylko ten film przygodowy się takim nie okazał.