Wpisy z kategorii ‘Dramat’

Skazani na Shawshank

9 października 2015, w kategorii Dramat

Skazani na Shawshank Pewien bankier zostaje niesłusznie skazany na Shawshank. Jego żona wraz z kochankiem została zastrzelona w brutalny sposób. Morderca wyładował na nich cały magazynek, po czym przeładował i strzelił jeszcze kilka razy. To przekonało sędziego, że powinien skazać go na najgorszą z możliwych kar dostępnych w ich stanie, czyli na więzienie w Shawshank – najgorszym, jakim zna. Trafia tam i od razu staje się celem tak zwanych ciot – czyli facetów, którzy potrzebują seksu. Zaczyna komunikować się z Redem, człowiekiem, który potrafi wszystko załatwić. Prosi go o plakat z jakąś dziewczyną i młotek rzeźbiarski, by mógł sobie porzeźbić, wrócić do dawnego hobby. Z biegiem tygodni i miesięcy jest coraz gorzej – zostaje kilkakrotnie zgwałcony, ale w końcu miarka się przebiera i główny członek gwałcicielskiej paczki zostaje pobity przez skorumpowanego strażnika tak, że do końca życia będzie musiał spędzić na wózku inwalidzkim. Andy, bo tak nazywa się główny bohater, adaptuje się coraz bardziej – dostaje więzienną pracę w bibliotece, którą coraz bardziej rozbudowuje. Mijają lata, a Andy cierpliwie czeka na koniec swojego wyroku, a właściwie wcześniejsze zwolnienie, bo dostał dożywocie. Aż pewnego dnia postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zrealizować plan, który majstrował dwadzieścia lat…

Ojciec chrzestny

24 września 2015, w kategorii Dramat

Ojciec chrzestny „Ojciec chrzestny” to film na podstawie powieści Mario Puzo. Bardzo wielu krytyków uznaje „Ojca chrzestnego” za jedno z najlepszych dzieł w filmografii Francisa Forda Coppoli. Nakręcił on w sumie trzy części tej sagi – pierwszą w tysiąc dziewięćset siedemdziesiątym drugim roku, zaś ostatnią osiemnaście lat później. Widzom zapewne najbardziej utkwiła w pamięci jednakże ta pierwsza – przede wszystkim ze względu na rolę Marlona Brando. Ten znakomity, niestety już nie żyjący aktor wcielił się w postać don Vita – głowy mafijnego rodu Corleone. Za swoją wspaniałą kreację został zresztą nagrodzony prestiżowym Oscarem. Oprócz tego film zdobył jeszcze dwie statuetki, chociaż nominowany był łącznie w jedenastu kategoriach. Jedną z nominowanych osób był młody wówczas Al Pacino – obecnie gwiazda największego formatu. Film powstał na podstawie bestsellerowej powieści autorstwa Mario Puzo pod tym samym tytułem – Puzo zresztą był współautorem scenariuszy do wszystkich trzech części. „Ojciec chrzestny” jest wciąż chętnie oglądanym filmem przez widzów na całym świecie.

Tańczący z wilkami

23 września 2015, w kategorii Dramat

Tańczący z wilkami „Tańczący z Wilkami” to bardzo piękny film, prawdopodobnie o wiele piękniejszy niż książka. Wszystko dzięki pięknym krajobrazom reżysera, dość udanej grze aktorskiej Kevina Costnera oraz jego indiańskich towarzyszy oraz niesamowitej, pięknej, na długo zapadającej w ucho muzyce autorstwa Enio Morricone’a. Dowódca oddziału, który nie mógł sobie poradzić w walce, wykazuje się niesamowitym sprytem, za co zostaje awansowany i wysłany na spokojniejsze tereny. Okazuje się, że jego stacja jest jednak opuszczona i straszliwie zaniedbana. Decyduje się jednak tu zostać i poprawić ogólny jej wygląd. Zaczyna sprzątać i wprowadzać w otoczenie trochę życia. Jest mu dobrze, mimo samotności nie narzeka. Ale nagle okazuje się, że nie jest taki samotny – obserwuje go grupa Indian, którzy zaciekawieni nowym przybyszem nie mają pojęcia jak wobec niego działać. Wiedzą, że jeśli zabiją jednego białego, prawdopodobnie przybędną następni i nie będą mili. Pod namową szamana postanawiają nawiązać z nim dialog. Okazuje się równie przyjazny, co otwarty, a zostaje to docenione, kiedy naprowadza ich na ślad bizonów, który urwał im się kilka tygodni temu i obawiali się, że spędzą zimę bez ciepłych rzeczy. Udana ekranizacja i naprawdę – wspaniałą muzyka. W nieskróconej wersji film trwa blisko trzy godziny.

Nagi instynkt

16 września 2015, w kategorii Dramat

Nagi instynkt „Nagi instynkt” zrobił z Sharon Stone megagwiazdę. „Nagi instynkt” przez bardzo wiele osób nie jest filmem uznawanym za jakieś wybitne dzieło, aczkolwiek wszyscy zgodzą się co do tego, że w historii kina zapisał się z kilku powodów. Pierwszym i podstawowym jest oczywiście Sharon Stone, która wcieliła się tutaj w postać zabójczej Catherine Tramell. Obraz uczynił z niej megagwiazdę. „Nagi instynkt” wsławił się głównie bardzo odważnymi scenami erotycznymi, nie wyłączając z tego słynnego przesłuchania. Sharon Stone partnerował na ekranie Michael Douglas grający detektywa Nicka Currana. Film po wejściu na ekrany z miejsca stał się kasowym hitem, wyreżyserował go Paul Verhoeven. Trzy lata temu Michael Caton-Jones nakręcił drugą część tego przeboju, ale przeszła ona bez echa i spotkała się z falą krytyki, a także niewielkim zainteresowaniem wśród samych widzów. „Nagi instynkt” Verhoevena nie zdobył żadnych ważniejszych nagród, chociażby do wielu z nich był nominowany w kilku kategoriach – między innymi do Oscara, Złotego Globu oraz Złotej Palmy.

Przeminęło z wiatrem

14 września 2015, w kategorii Dramat, Historyczny

Przeminęło z wiatrem „Przeminęło z wiatrem” uznano za romans wszechczasów. „Przeminęło z wiatrem” to niewątpliwe klasyka, jeżeli chodzi o światowe kino. Film ten powstał w tysiąc dziewięćset trzydziestym dziewiątym roku. Za kamerą stanął Victor Fleming. W rolę Rhetta Butlera wcielił się Clark Gable, natomiast Scarlet O’Harę zagrała Vivien Leigh. Obraz powstał na podstawie powieści pod tym samym tytułem i został nagrodzony aż dziesięcioma statuetkami Akademii Filmowej – czyli prestiżowymi Oscarami. Gdyby chcieć pokusić się o przeliczenie na dzisiejszą wartość dolara dochód, jaki przyniósł, wyszłaby kwota mocno przekraczająca dwa miliardy dolarów. Jak do tej pory, żaden inny film nie przyniósł takich zysków. I choć liczy sobie już ponad sześćdziesiąt lat, do dziś jest jedną z najchętniej oglądanych produkcji – wzrusza współczesnych widzów tak samo, jak i kiedyś. Wielu filmowych krytyków ogłosiło „Przeminęło z wiatrem” romansem wszechczasów – zdanie te podzielają również wielbiciele. Nakręcona została także jego kontynuacja, ale już nie tak popularna oraz lubiana.

K-PAX

4 września 2015, w kategorii Dramat

K-PAX K-PAX jest planetą oddaloną o miliony lat świetlnych, na której żyją inteligentne stworzenia. Tak twierdzi pewien spokojny pacjent, który trafia do szpitala psychiatrycznego na nowojorskim Manhattanie. Jego doktor po rozpoczęciu terapii jest zdumiony siłą przekonywania swojego nowego pacjenta. Jest on od niego cwańszy w każdej kwestii, jaką naruszają, doskonale radzi sobie z opisywaniem planet, które znajdują się po drodze na jego planetę, mówi otwarcie o podróżowaniu za pomocą energii świetlnej, co pozwala mu być szybszym od światła. Doktor jest zdumiony, ale absolutnie nie daje się przekonać. Postanawia pojechać z nim do obserwatorium i udowodnić mu, że jest zwykłym człowiekiem. Mieli mu to pokazać zebrani tam doktorzy. Ale jak się okazało, on doskonale poradził sobie z ich argumentami i w dodatku wytłumaczył im wiele kwestii, nad którymi oni spędzali całe swoje lata, a mimo to w dalszym ciągu ich nie rozumieli. Kilku z nich niemal daje się przekonać, ale doktor jest twardy. W końcu udaje mu się wpaść na trop i zacząć biec jego śladem. Odnajduje prawdziwą tożsamość i przeszłość swojego zagadkowego pacjenta. Jednak kiedy nadchodzi czas jego „odlotu” na swoją planetę K-PAX zapada w zagadkową śpiączę i nie wiadomo do końca, czy był z naszej planety czy z tamtej. Bardzo sprawnie zrealizowana adaptacja książki.