Wpisy z Wrzesień, 2015

Film fantastyczny

28 września 2015, w kategorii Fantasy

Film fantastyczny Film fantastyczny, to taki film, gdzie rzeczywistość miesza sie z fikcją. Można nawet śmiało powiedzieć, że większość w takim filmie jest wymyślona .Postacie mogą przybierać przeróżne formy, mogą występować potwory, zjawy, a aktorzy robić rzeczy których zwykły człowiek inaczej śmiertelnik, by nie zrobił. Kiedy słyszymy o filmie fantastycznym, to zaraz mamy na myśli statki kosmiczne, zielone ufoludki. broń w postaci laserów, bitwa statków kosmicznych w powietrzu. Jest to specyficzny rodzaj filmu i naprawdę trzeba lubić taki gatunek. Taki film również potrafi trzymać widza w napięciu, bo mogą się dziać w nim bardzo dziwne sceny. Gdzie człowiek może lewitować, przenosić rzeczy martwe siłą podświadomości, albo przylatuje statek kosmiczny i wychodzą z niego śmieszne stworki o różnych kształtach. Film fantastyczny może być śmieszny, wesoły, który potrafi rozbawić, aż do łez tak, jak film komediowy. Ale fantazja może być też i straszna, wstrząsająca, gdzie pojawiają się okropne potwory i nierzadko jest tak, że zakrywamy dłońmi oczy, żeby danej strasznej sceny nie widzieć. Tylko po co, przecież to film, a w dodatku fikcja.

Pocałunek smoka

26 września 2015, w kategorii Sensacja

Pocałunek smoka „Pocałunek smoka” to film z Jetem Li w roli głównej. Aktor ten uchodzi za współczesnego, trochę bardzo typowo hollywoodzkiego Bruce Li. W jakim filmie się pokazuje, to wiadomo, że będzie draka. I tak jest i w tym filmie. Gra on policjanta, który działa w specsłużbach, które mają nadzorować pewną akcją przeciw zorganizowanej przestępczości. I jak się okazuje już na samym początku, zostaje wrobiony, a pewnej prostytutce grozi śmierć. Także jej córce. I zaczyna się prawdziwa walka. Film ma pewną ciekawą cechę. To znajomość akupunktury przez głównego bohatera, którą wykorzystuje własnie w trakcie swoich walk. Ma na nadgarstku specjalną frotę, do której przymocowuje igły. Te z kolei wsadza swoim przeciwnikom w pewne miejsca, które są silnie unerwione. W bark, gdy chce unieruchomić jedną stronę ciała. I tymi trikami pokonuje całe kordony skorumpowanych policjantów, a ich komendanta, najbardziej skorumpowanego, zostawia już na sam koniec. Bardzo dobre kino akcji, w sam raz na sobotni wieczór, kiedy druga połówka zajęta jest oglądaniem miłego melodramatu.

Western

25 września 2015, w kategorii Historyczny

Western Western, to typowy gatunek filmu kowbojskiego. Pokazuje nam, jak żyli ludzie na dzikim zachodzie. Przeważnie występują w takim filmie kowboje, obowiązkowo musi być szeryf z gwiazdą .Często jest też wątek miłosny. gdzie dzielny kowboj bije się z drugim kowbojem, by ratować swoją ukochaną kobietę z rąk oprawcy. W takim filmie musi być też strzelanina, bicie się kowbojów, nie rzadko w błocie, zabijanie, samosąd, pędzenie bydła przez setki kilometrów. Szeryf ma zawsze za zadanie by z miasteczka wyganiać obcych przybyszów, którzy szukają zaczepki i bójki, zabijając przy tym, niejednego spokojnego obywatela miasteczka. Ale, co to byłby za western, gdyby nie było tam czerwonoskórych Indian, którzy żyją w rezerwatach. Bardzo często dochodzi w westernie do sporów i bitw między Indianami, a „białymi” na różnym tle. Nierzadko, reżyser pokazuje w takim westernie, życie i różne obrzędy indiańskie, ich zwyczaje, a także ich codzienne, zwyczajne życie. I taki jest właśnie jest western. Bardzo lubię ten gatunek filmu. Jako dziecko, starałam się nigdy nie przegapić żadnego westernu, a nie było ich zbyt wiele.

Film kryminalny

25 września 2015, w kategorii Sensacja

Film kryminalny Film kryminalny, to gatunek filmu, który nie wszyscy go lubią. A to dlatego, że zawsze w takim filmie, jak sama nazwa wskazuje, musi ktoś zginąć. Jest morderstwo, obojętnie czy to z premedytacją, czy w afekcie, czy ktoś kogoś bronił. Bardzo ważną rolę w takim filmie odgrywa aktor, który gra detektywa. Taki człowiek ma za zadanie rozwiązać zagadkę danego morderstwa. Dotrzeć do tego, jaki był motyw zbrodni, kto tego dokonał, w jakim miejscu, jakim narzędziem, kiedy to się stało, a także co często się zdarza doprowadzić bandytę przed sąd, by sprawiedliwości stało zadość. I przeważnie jest tak, że morderca zostaje zdemaskowany, złapany i oddany w ręce policji. Ale zdarza się też, tak że niestety mordercy nie udaje się schwytać i zagadka zostaje nierozwiązana. Film kryminalny trzyma widza zawsze w napięciu, niepewności. Często oglądający film się denerwują, obgryzają paznokcie, palą nerwowo papierosy, a przecież to tylko film. Ale mimo, że wiemy, że to tylko film, to i tak nerwowo go oglądamy. A po obejrzeniu filmu kryminalnego, mówimy głośno ze zdziwieniem „po co ja się tak denerwowałam, lub denerwowałem.

Siergiej Łukjanienko

24 września 2015, w kategorii Historyczny

Siergiej Łukjanienko Siergiej Łukjanienko to obok braci Strugackich najsłynniejszy i najlepszy rosyjski autor fantasy/sf. Jego styl jest wyjątkowy – zagłębia się w dokładne i interesujące opisy, pozwala czytelnikowi na wymyślne spekulacje, fabuła jego książek zaskakuje, sprawia, że bez problemu możemy się „zżyć” z bohaterami. Postacie w jego historiach są przemyślane, posiadają wspaniale zarysowany portret psychologiczny i „żyją”. Charakterystyczną cechą autora jest pisanie w seriach – dwie najpopularniejsze serie to bezwątpienia Nocny Patrol oraz najnowsza (i moim zdaniem najlepsza) seria o Kiryle o czym później. Łukjanienko zawsze utrzymuje typowy dla swej osoby, mroczny klimat i każda „seria książek” obfituje w wyjątkowy, wykreowany przez autora, wyjątkowy świat (bądź też światy). Trochę nowocześniejszy styl oraz dobre pióro sprawia że jest zdecydowanie bardziej rozchwytywany i o wiele bardziej popularny od braci Strugackich zapewniając sobie mocne miejsce w samej czołówce najlepszych fantastów nie tylko rosyjskich ale także światowych.

Absolwent

24 września 2015, w kategorii Sensacja

Absolwent „Absolwent” to oscarowy film Mike’a Nicholsa. „Absolwent” to bez wątpienia jeden z najlepszych filmów, jakie do tej pory nakręcono. Powstał w tysiąc dziewięćset sześćdziesiątym siódmym roku, a za kamerą stanął Mike Nichols. W karierze tego reżysera niemieckiego pochodzenia był to drugi film, pierwszym było nie mniej sławne „Kto się boi Virginii Wolf?”. W rolę tytułowego absolwenta wcielił się młodziutki wówczas Dustin Hoffman, panią Robinson zagrała Anne Bancroft, zaś jej córkę Elaine – Katharine Ross. Wokół perypetii miłosnych tejże trójki rozgrywa się cała akcja. Scenariusz do tego filmu został przez filmowych krytyków zaliczony do dziesiątki najlepszych scenariuszów wszechczasów. Obraz został wyróżniony wieloma nagrodami, zaś Mike Nichols otrzymał Oscara dla najlepszego reżysera (do statuetki film nominowany był w kilku kategoriach). „Absolwent” słynie także ze swojej ścieżki dźwiękowej. Muzykę do tej produkcji stworzył słynny duet Simon & Garfunkel, motywem przewodnim jest z całą pewnością piosenka zatytułowaną „Mrs. Robinson”